W jakich sytuacjach potrzebne świadectwo energetyczne budynku

Mieszkańcy budynków wybudowanych po roku 2009 mają przeważnie temat związany ze świadectwami energetycznymi załatwiony. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy taki budynek musi odpowiedni certyfikat posiadać. Lecz od roku 2023 dużo się zmieniło jeśli chodzi o obiekty starsze, bowiem wtedy miała miejsce gruntowna nowelizacja przepisów. I zgodnie z aktualnie obowiązującymi regulacjami jeśli ktoś będzie chciał wynająć lub sprzedać dom czy mieszkanie postawione przed rokiem 2009, to koniecznie będzie zobligowany do zrobienia takiego certyfikatu.

Jeśli tego nie zrobi, to naraża się na spore finansowe kary, które niekiedy mogą wynieść nawet pięć tysięcy. Jest to znacznie więcej niż cena która będzie do zapłacenia za świadectwo energetyczne mieszkania, dlatego naprawdę nie opłaca się o tym obowiązku zapominać. Zwłaszcza że zrobienie takiego dokumentu wcale trudne nie będzie i spokojnie da się to zrobić przez tydzień czy dwa.

Na naszym rynku funkcjonuje dużo firm które oferują takie usługi, przeważnie ich oferta jest bardzo podobna. W pierwszej kolejności trzeba zacząć od zobaczenia, czy wyszukana firma faktycznie dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do wykonywania takich świadectw. Z formalnych rzeczy trzeba przesłać informacje które dotyczą stanu budynku, jego ocieplenia czy użytych okien, oraz kilka fotografii. Po dostaniu tego wszystkiego audytor w przeciągu kilku czy kilkunastu dni zrobi dokument i go prześle. Z reguły koszt za taką usługę nie będzie wyższy niż kilkaset złotych, więcej zapłaci się przy większych budynkach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły