Beton w budownictwie – jakie są jego główne odmiany

Budowlana branża bardzo powszechnie korzysta z betonu, wiele osób wręcz twierdzi, że jest to najważniejszy materiał, bez którego współczesne budownictwo nie miałoby żadnej szansy rozwinąć się tak bardzo. Ze względu na wysoką wytrzymałość i trwałość zastosowanie betonu jest bardzo wszechstronne, zaczynając od solidnych fundamentów, a kończąc na stropach i najróżniejszych konstrukcyjnych elementach.

Dużą zaletą betonu jest też to, że przygotowuje się go w formie płynnej, dlatego też zalewać nim można bardziej skomplikowane kształty. Sam beton ma sporą kruchość, z tego też powodu dodaje się do niego powszechnie zbrojenie ze stali, dzięki czemu całość zyskuje znacznie większy poziom wytrzymałości. W branży budowlanej beton jest dostępny w wielu różnych rodzajach, które się od siebie różnią parametrami technicznymi i właściwościami. Wybranie odpowiedniego rodzaju uzależniony będzie od potrzeb konstrukcyjnych, i trzeba go odpowiednio dobrać do tego.

Podstawowymi składowymi betonu są cement, kruszywo i woda, ale w przypadku niektórych odmian stosuje się dodatkowe składniki, które zmieniają jego parametry. Decydując się na samodzielne robienie betonu trzeba bardzo dokładnie ustalić proporcje poszczególnych składników. Dużo lepszą opcją jest jednak zakup gotowego betonu w jednej z firm zajmujących się jego wytwarzaniem, wówczas przygotowany on zostanie według specyfikacji i dostarczony na miejsce. Dużo informacji na ten temat można znaleźć w internecie, na przykład wpisując w wyszukiwarce hasło chudziak i sprawdzając otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły