Świadectwo energetyczne – kto je może zrobić

Posiadaczom nieruchomości pewien czas temu doszły nowe obowiązki, związane z potrzebą posiadania energetycznego świadectwa. Takie świadectwa są dziś obowiązkowe dla wszystkich obiektów, które zostały wybudowane po roku 2009. Wszystkie nowo powstające inwestycje ten certyfikat muszą mieć, wymagane jest to bowiem obowiązującymi przepisami. W przypadku starszych budynków ten obowiązek dotyczy wyłącznie przy wynajmie albo sprzedaży. Jeżeli ktoś go nie dopełni, to się naraża na grzywnę, która może wynieść nawet pięć tysięcy.

Lecz bardzo możliwe, że za pewien okres czasu wszystkie budynki będą musiały być zweryfikowane pod względem energetycznym, przepisy idą bowiem wyraźnie w tę stronę. Z uwagi na kwotę ewentualnej kary nie opłaca się takiego certyfikatu nie zrobić, gdyż ceny wcale jakieś wysokie nie są. Sporo zależą one od rozmiaru budynku i jego stanu technicznego, ale też położenia. Za nieduże mieszkanie trzeba zapłacić około trzystu złotych, lecz w przypadku dużych wielorodzinnych obiektów ostateczna kwota skończyć się może nawet na paru tysiącach. Do wykonania tego typu świadectwa zatrudnić trzeba osobę, jaka posiada odpowiednie zezwolenia na to.

Osoby takie muszą też dysponować rzetelnym doświadczeniem i wiedzą, żeby wykonywane przez nie audyty były w pełni wiarygodne. Szukać ich można na różne sposoby, jeden z nich to wpisanie w wyszukiwarce hasła Jak wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej, a następnie przejrzenie stron, jakie zostały zwrócone.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły