Kto mieć musi wykonane świadectwo energetyczne

W kwietniu 2023 roku pojawiło się trochę zamieszania pośród posiadaczy nieruchomości, wiążące się z wprowadzaniem energetycznych świadectw. Takie świadectwa obowiązywały już wprawdzie od jakiegoś czasu, ale dotyczyły wyłącznie właścicieli budynków postawionych po roku 2009. Obecnie zmienione przepisy naniosły ten obowiązek na wszystkie budynki, ale póki co wyłącznie wtedy, gdy one będą sprzedawane albo wynajmowane.

Dlatego też nie ma co szukać od razu gorączkowo kogoś kto zrobi takie świadectwo, ponieważ będzie ono potrzebne dopiero w przypadkach wyżej wymienionych. Co rzecz jasna nie będzie oznaczało, że regulacje nie zmienią się za jakiś czas, i jednak każdy będzie musiał je wykonać. Aktualnie z tym nie ma żadnego problemu, gdyż na rynku jest wielu fachowców, którzy świetnie się na tym znają.

Można ich łatwo wyszukać na przykład przy pomocy internetu, po wpisaniu w wyszukiwarce hasła świadectwa energetyczne Wrocław i przeglądnięciu zwróconych wyników. Jeżeli chodzi o koszty, to nie są one wysokie, z reguły w kwocie kilkuset złotych taki dokument się powinno wykonać. Dużo będzie zależało od gabarytów takiej nieruchomości a także tego, gdzie ona jest zlokalizowana. Samo świadectwo ma za zadanie dać informację, jak duże jest zapotrzebowanie konkretnego obiektu na energię, niezbędną do grzania, chłodzenia, ogrzewania wody czy wentylacji. Przeważnie w takim dokumencie się także umieszcza wskazówki wiążące się z możliwością poprawienia niektórych elementów, co ograniczy wydatki związane ze zużywaniem energii.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły