Wycena maszyn i nieruchomości – jakie dokumenty będą potrzebne

Wiele firm w pewnym momencie swojego działania będzie potrzebować kredytu. Lecz banki podchodzą dość ostrożnie do ich przyznawania, zwłaszcza na większe kwoty. W wielu przypadkach konieczne będzie ustanowienie zabezpieczenia, na przykład w formie nieruchomości czy urządzeń. Pozwoli to nie tylko uzyskać większe kwoty, lecz również i niższe oprocentowanie, ponieważ udzielający pożyczkę ma większe zabezpieczenie na wypadek braku spłaty zobowiązań przez klienta.

Aby jednak maszyna czy nieruchomość faktycznie stanowić mogła takie zabezpieczenie, to spełnić trzeba szereg warunków, a jednym z nich jest przeprowadzenie wyceny. Taka wycena jest konieczna do tego, aby oszacować we właściwy sposób wszystkie warunki pożyczki, i musi ją wykonać rzeczoznawca majątkowy Poznań, posiadając stosowne uprawnienia. Wykaz takich rzeczoznawców można otrzymać w banku, ale również można wykorzystać wyszukiwarkę, wpisując w niej na przykład słowa wycena hali magazynowej. W zależności od przedmiotu wyceny za każdym razem będą niezbędne odpowiednie dokumenty.

W przypadku nieruchomości przeważnie będzie to odpis z ksiąg wieczystych oraz wypis z rejestru gruntów, a także kilka map i dokumentacja techniczna. Jeżeli ktoś chce wycenić urządzenie, to pokazać mu będzie trzeba zakupową fakturę oraz specyfikację techniczną i rozruchową. Z reguły liczyć się też będzie trzeba z potrzebą wykonania jakiś oględzin, podczas jakich sprawdzony zostanie stan techniczny i zrobiona niezbędna dokumentacja zdjęciowa.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rekomendowane artykuły